Rozpoznanie nadwagi/otyłości:
Najprostszym sposobem oceny sylwetki jest tzw. “test żeber”.
- Niedowaga – Żebra widoczne na pierwszy rzut oka, nawet bez dotykania,
- Prawidłowa waga – Żebra nie są widoczne pod skórą, ale bez problemu możesz je wymacać palcami,
- Nadwaga- Żebra nie są widoczne ani wyczuwalne.
Odchudzanie zwierzaka: dieta i ruch.
Nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki, nie zapominając, że każdy przysmak pomiędzy posiłkami musi zostać wliczony do dopuszczalnej ilości kalorii.
Aby zwierzak dłużej utrzymywał uczucie sytości i aby wspomóc go w trudnej dla niego sytuacji można dzienną dawkę pokarmu rozdzielić na więcej posiłków, nawet do 4 dziennie.
Psy z dodatkowymi kilogramami powinny być pod stałym okiem specjalisty. Będzie on monitorować pracę serca, stawów czy też wykona regularne badania krwi. Pozwoli to stwierdzić potencjalne zmiany chorobowe, ponieważ otyłość u psa może być objawem chorób, np. nadczynności tarczycy czy problemami ze stawami.
Karma powinna być dobrana względem: kaloryczności, wieku, wielkości zwierzaka, rasy, aktywności fizycznej i ew. obecnych chorób.
Po wykonaniu zabiegu sterylizacji/kastracji zmniejsza się produkcja i wydzielanie hormonów płciowych, a zmiany metaboliczne sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej i zwiększają apetyt.
Pamiętaj! Jeśli Twój pies żebrze o pokarm, to najczęściej nie wynika to z uczucia głodu, lecz z nudy. Zajmij jego uwagę czynnościami, które lubi – aportowaniem, szukaniem ukrytych zabawek, sztuczkami, zabawami na inteligencje albo po prostu długim spacerem.
Strategia małych kroków.
Nie spodziewaj się, że efekty przyjdą już po paru dniach. Ten etap może trwać tygodniami, a nawet miesiącami.
Wprowadzanie nowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej rób stopniowo, nie zabieraj zwierzaka od razu na Mount Everest, zacznij od Mount Villingili.